Gümüş Bakımı

Gümüş takı veya gümüş eşyalarınızı ilk günkü parlaklığında koruyabilmenin bazı yolları mevcuttur.

Gümüş takı veya eşyalarınızı kullandıktan sonra kuru, serin ve gün ışığından veya  ışıktan uzakta muhafaza ederseniz oksitlenmeyi engellemiş olursunuz.

Kullanmadığınız zamanlarda gümüş takılarımızı özel kutularında veya kağıt , mendil gibi yumuşak malzemelerle ayrı ayrı sararak saklayınız.

Eğer gümüş takınız oksitlenerek kararmış ise onun eski parlaklığına getirmek için macun, sıvı veya bez gümüş cilalarını kullanabilirsiniz


Takılarınıza parfüm , klor, aseton veya çamaşır suyu gibi kimyasal maddelerin temas etmesi, renklerinin değişmesine, matlaşmasına ve kararmasına neden olmaktadır. Günlük kullanımda bulaşık yıkarken kullandığınız sabunların artıkları veya el kremleri bile takınızın üzerinde kalarak ışıltısını etkileyebilir.

Takınızın bakımı için; Küçük bir kaba bir miktar sıcak su doldurarak içine yumuşak sıvı sabundan ekleyiniz. Takılarınızı (elmaslı, incili ve mercanlı ürünler hariç) üç-beş dakika bu karışımda bekletiniz. Daha sonra kılları yumuşak olan bir fırça ile (diş fırçası olabilir) nazikçe takınızın yüzeyini ve kir birikebilecek yerleri fırçalayınız. Üzerindeki deterjanın gitmesi için takıyı akan suyun altında tuttuktan sonra kuruması için kağıt havlu üzerine bırakınız veya nazikçe siliniz.